Svi učesnici turnira u Novom Sadu Foto: SSS

Srpska reprezentacija puškom plasirala se na finalni turnir Evropske lige vazdušnim oružjem, koji će biti održan u Budimpešti u oktobru.

Kvalifikacioni turnir Regiona „Istok“ održan je ovog vikenda u Novom Sadu. Srbija je „vizu“ za finalni turnir izborila kao pobednik grupe, ispred Rusije, Ukrajine i Hrvatske. U takmičenju pištoljem, Srbija je zauzela četvrto mesto.

Prvog dana Srbija je izgubila od Rusije (14:18), a potom savladala Hrvatsku (18:14). U Evropskoj ligi mladih svaki strelac ima direktnog rivala u protivničkoj ekipi. Posle svake od četiri serije od po deset metaka, takmičar sa boljim rezultatom osvaja dva boda, ukoliko je nerešeno svakom ide po bod.

Poslednje kolo, održano u nedelju, srpski tim je sačekao na deobi drugog i trećeg mesta sa Ukrajinom, koja je prvog dana takođe izgubila od Rusije, a pobedila Hrvatsku. Na finalni turnir prolaze dve ekipe. Rusija je plasman dalje obezbedila posle dva kola, a današnji susret Ukrajine i Srbije je odlučivao ko će se u Budimpešti pridružiti ruskom timu.

Srpska selekcija je ubedljivo pobedila Ukrajinu sa 24:8 u poenima iz pojedinačnih duela i ne samo da se plasirala na završni turnir, već je osvojila i prvo mesto u Regionu “Istok”. Rusija je u trećem kolu izgubila od Hrvatske (15:17), pa je turnir završila sa istim bilansom kao Srbija – dve pobede i poraz. Zbog većeg broja poena iz pojedinačnih duela, našoj reprezentaciji je pripala prva, a ruskoj druga pozicija. Ukrajina je zauzela treće, a Hrvatska četvrto mesto.

Reprezentacija Srbije puškom

Doprinos uspehu dala je i članica Novog Beograda – Ušće Kristina Lazarević, koja je gađala u sva tri meča, zajedno sa Teodorom Vukojević, Markom Ivanovićem (oboje “Čika Mata”, Kragujevac) i Đorđem Savićem (Oko sokolovo, Kosjerić). Rezerve su bili Milica Ristić (“Čika Mata”) i Dušan Stojadinović (Novi Sad 1790). U trenerskom timu bili su šef stručnog štaba i selektor za pušku Dragan Donević, zatim Ivan Manojlović, Saša Iker i Darko Jovanović.

Srpska reprezentacija pištoljem je upisala tri poraza, od Rusije, Hrvatske i u poslednjem kolu Ukrajine. Tim pištoljem, je kao i ekipa puškom, nastupio u podmlađenom sastavu. Takmičili su se Dušan Bojić, Jovana Todorović, Jelena Todorović, Zlatomir Marković i Uroš Ivanovski. Rezerva je bila Nađa Martinović.
Na finalni turnir pištoljem dalje su prošli prvoplasirana Ukrajina i drugoplasirana Rusija. Treće mesto pripalo je Hrvatskoj.

Reprezentacija Srbije pištoljem

Na finalnom turniru učestvuje po osam ekipa puškom i pištoljem – domaćin i timovi koji plasman obezbede na regionalnim turnirima.
Srbija je u Evropskoj ligi mladih osvojila tri medalje, sve tri puškom (zlato 2009, srebro 2018. i bronza 2017. godine). Sledeće godine obe naše selekcije će biti direktni učesnici završnog turnira, jer će Streljački savez Srbije biti domaćin finalnog takmičenja.

Evropska liga mladih, kvalifikacioni turnir Regiona „Istok“ (Novi Sad, 18-19. maj)

Puška

Prvo kolo: Srbija – Rusija 14:18 u poenima (Teodora Vukojević – Elizaveta Sisoeva 4:4, Kristina Lazarević – Anton Tovarnov 2:6, Marko Ivanović – Matvej Potapov 4:4, Đorđe Savić – Olga Ščerbakova 4:4), Ukrajina – Hrvatska 20:12.

Drugo kolo: Ukrajina – Rusija 16:16 (raspucavanje 0:3), Srbija – Hrvatska 18:14 (Teodora Vukojević – Estera Herceg 4:4, Kristina Lazarević – Josip Sikavica 4:4, Marko Ivanović – Amadea Urbas 2:6, Đorđe Savić – Tin Zivčić 8:0).

Treće kolo: Ukrajina – Srbija 8:24 u poenima iz pojedinačnih duela ( Valerija Sidorenko – Teodora Vukojević 0:8, Maksim Kronenko – Kristina Lazarević 4:4, Karolina Ohanova – Marko Ivanović 2:6, Ivan Tkalenko – Đorđe Savić 2:6), Hrvatska – Rusija 17:15.

Plasman:1. Srbija 2 pobede (56 poena), 2. Rusija 2 (49), 3. Ukrajina 1 (44), 4. Hrvatska 1 (43).

Pištolj

Prvo kolo: Hrvatska – Ukrajina 2:30, Rusija – Srbija 21:11 (Danil Mitin – Jelena Todorović 5:3, Valerija Gogoljeva – Jovana Todorović 4:4, Aleksandr Kondrašin – Dušan Bojić 6:2, Ana Asmočik – Uroš Ivanovski 6:2).

Drugo kolo: Hrvatska – Srbija 19:13 (Martin Jozić – Jelena Todorović 7:1, Maja Kuzman – Jovana Todorović 5:3, Vlatka Cubelić – Dušan Bojić 2:6, Ivor Topić Cajko – Uroš Ivanovski 5:3), Rusija – Ukrajina 15:17.

Treće kolo: Hrvatska – Rusija 4:28, Ukrajina – Srbija 22:10 (Roman Pleskun – Dušan Bojić 6:2, Darija Semenko – Jovana Todorović 4:4, Nazaril-Orest Kozi – Jelena Todorović 6:2, Marija Solonija Voznijak – Zlatomir Marković 6:2).

Plasman: 1. Ukrajina 3 pobede, 2. Rusija 2, 3. Hrvatska 1, 4. Srbija bez pobede.