Dve medalje koje su Srbiji na olimpijskom streljačkom turniru doneli Damir Mikec (srebro vazdušna puška) i Milenko Sebić (bronza MK puška trostav), stavile su našu zemlju u vrh bilansa odličja tokijskog turnira.

Za olimpijsku slavu borilo se 356 strelaca iz 101 reprezentacije (100 zemalja i jedan strelac iz Olimpijskog izbegličkog tima)

Na programu je bilo 15 disciplina, podeljeno je 45 medalja, a odličja su osvajali strelci iz 19 država.

MOK bilans medalja pravi po dva kriterijuma. Osnovni je broj zlatnih odličja i u tom bilansu Srbija, koja nije osvojila zlato, je na deobi 10. i 11. pozicije.

Međutim, po drugom kriterijumu – ukupan broj medalja, naša zemlja je, sa Mikecovim srebrom i bronzom Milenka Sebića daleko bolje rangirana.

Samo sedam zemalja je osvojilo više od jedne medalje.

Bolji bilans od srpske reprezentacije imaju Kina – 11 (4 zlatne, 1 srebrna, 6 bronzanih), Rusija – 8 (2,4,2) i SAD – 6 (3,2,1).

Sem Srbije, po dve medalje priglrlili su reprezentativci Češke (zlato i srebro), Švajcarske (zlato i bronza) i San Marina, koji je ispisao istoriju. Strelci San Marina su osvojili srebro i bronzu u disciplinama u gađanju glinenih golubova, što su prve olimpijske medalje za ovu državicu.

I Češka je, poput San Marina,oba odličja osvojila u gađanju glinenih golubova.

Reprezentativci SS Srbije se takmiče samo vazdušnim i malokalibarskim oružjem. Kada se izdvoje rezultati u ove dve vrste disciplina, Srbija je u „top 5“, izjednačena sa Švajcarskom i SAD, koja je vazdušnim i MK oružjem izborila dve medalje (zlato i srebro).

Srpski strelci su u Tokiju izborili ukupno četiri plasmana u finale.

Sem Mikeca i Sebića, među osam najboljih ušli su i miks vazdušnim pištoljem Zorana Arunović/Damir Mikec i Andrea Arsović. Miks Arunović/Mikec je zauzeo četvrto mesto, posle poraza od Ukrajine u izjednačenoj borbi za bronzu. Andrea Arsović je bila osma u gađanju MK puškom iz trostava. Nadomak finala bila je Zorana Arunović u takmičenju MK sport pištoljem. Zauzela je deveto mesto, a u finalu se nije našla jer je pogodila manje unutrašnjih centara od takmičarki plasiranih od 5. do 8. mesta, koje su postigli isti rezultat kao i Zorana, pa je o plasmanu odlučivao drugi kriterijum.

Uz spomenute strelce, Srbiju su predstavljali Milutin Stefanović, Sanja Vukašinović (oboje puška) i Jasmina Milovanović (pištolj). U trenerskom timu bili su šef stručnog štaba i selektor za pušku Dragan Donević, selektor za pištolj Jelena Arunović i trener za pištolj Goran Mikec.

Neke od svetskih velesila, poput Nemačke, Indije, Norveške… se kući vraćaju praznih šaka.

Italija, koja je sa sedam medalja bila najuspešnija u Riju 2016, je u Tokiju osvojila samo jedno srebro u gađanju glinenih golubova.

Bilans medalja (redosled po ukupnom broju odličja)

1. Kina 11 (4 zlatne, 1 srebrna, 6 bronzanih)