Strelac beogradskog Policajca Damir Mikec osvojio je srebrnu medalju vazdušnim pištoljem na Svetskom kupu u Nju Delhiju, čime je izborio kvotu za Olimpijske igre u Tokiju. Mikec je drugi srpski spportista sa izborenom vizom za Igre u glavnom gradu Japana 2020. godine. Prvu “olimpijsku kartu” za našu zemlju osvojila je Zorana Arunović, koja je na SP u Čangvonu 2018, osvojila srebro, takođe vaudušnim pištoljem.

Mikec je u finale ušao sa četvrtog mesta, sa 586 krugova. Na Svetskom kupu se dele po dve kvote po disciplini. Među osam najboljih u takmičenju vazdušnim pištoljem u Nju Delhiju plasirao se samo jedan strelac koji je već imao kvotu – Korejac Demjung Li . Međutim, on je ispao posle 12. serije, kao osmoplasirani, pa je brzo postalo jasno da će samo zlato i srebro doneti olimpijske vize.

Posle prvih pet dijabola naš reprezentativac je delio čelnu poziciju sa 16-godišnjim Indijcem Šaudarijem Saurabom, svetskim juniorskim prvakom i šampionom Olimpijskih igara mladih. Saurab se ubrzo odvojio i dominirao finalom, koje je završio ubedljivo osvojivši zlato sa novim svetskim rekordom finala– 245,0 kruga (1,4 bolji od dosadašnjeg koji je bio u vlasništvu Olega Omelčuka).

Damir Mikec nije uspeo da uhvati Indijca, ali je sigurno gađao do kraja i sačuvao drugo mesto. U trenutku kada otpada trećeplasirani, Mikeca na drugom mestu i Kineza Vanga na trećem delila su čak 4,3 kruga. Naš reprezentativac je takmičenje završio sa 239,3 kruga.

Sem Mikeca, tokom prva dva dana Svetskog kupa, na vatrenu liniju izašlo je još petoro naših strelaca. Andrea Arsović je osvojila 28. mesto vazdušnom puškom. U istoj disciplini Sanja Vukašinović je zauzela 63. poziciju. Dimitrije Grgić je vazdušnim pištoljem bio 21. U takmičenju malokalibarskom puškom iz trostava učestvovali su Milenko Sebić (18. pozicija) i Stevan Pletikosić (48. mesto).

Svetski kup u Nju Delhiju, rezultati prva dva takmičarska dana

Prvi dana
Žene, vazdušna puška, finale: 1. Apurvi Čandela (Indija) 252,9 (svetski rekord), 2. Ruožu Žao (Kina) 251,8, 3. Hong Ksu (Kina) 230,4, 4. Jingđije Žu (Kina) 206,7, 5.Eunseo Li (Južna Koreja) 186,5… Kvalifikacije: 1. Ruožu Žao (Kina) 634,0 (svetski rekord osnovnog dela), 2. Jingđije Žu (Kina) 630,8, 3. Ksiu Ji Ho (Singapur) 629,6… 28. Andrea Arsović 625,8…63. Sanja Vukašinović 619,4… Ukupno 101 takmičarka.

MK puška trostav (3 puta 40 metaka), muškarci, eliminacije: 1. Do Sang Kim (Južna Koreja) 1.170… 11. Milenko Sebić 1.162 (392 klečeći,391 ležeći, 379 stojeći)… Ukupno 42 strelca. Druga grupa: 1. Simon Klausen (Norveška)1.181… 7. Stevan Pletikosić 1.167 (388,394,385)… Ukupno 42 strelca.

Drugi dan
Vazdušni pištolj, muškarci: 1. Šaudari Saurab (Indija) 245,0 (svetski rekord), 2. Damir Mikec (Srbija) 239,3 3. Vei Pang (Kina) 215,2, 4. Daehun Park (Južna Koreja) 197,6, 5. Mihael Heise (Nemačka) 176,2…Kvalifikacije: 1. Demjung Li (Južna Koreja) 588,2. Pang 587, 3. Saurab 587, 4. Damir Mikec 586… 21. Dimitrije Grgić 577… Za finale 583. Ukupno 76 strelaca.

MK puška trostav (3 puta 40 metaka), muškarci: 1. Ištvan Peni (Mađarska) 459,1, 2. Sergej Kamenski (Rusija) 459,0, 3. Marko De Nikolo (Italija) 444,5, 3. Lorenco Baći (Italija) 433,6, 5. Sang Do Kim (Južna Koreja) 423,4… Kvalifikacije: 1. Simon Klausen (Norveška) 1.182, 2. Đonghjun Kim (Južna Koreja) 1.181, 3. Kamenski 1.180… 18.Milenko Sebić 1.172 (394 klečeći, 394 ležeći, 384 stojeći)… 48. Stevan Pletikosić 1.160 (385, 397, 378)… Ukupno 60 strelaca. Za finale 1.178.